Državno natjecanje učenika strukovnih škola

Autor: Gordana Mioš, Administrator , 3. 4. 2019.

Državni prvaci iz Graditeljsko – geodetske škole Osijek

Učenici naše škole vratili su se s Državnog natjecanja WorldSkills Croatia 2019. gdje su u sektoru Graditeljstvo i geodezija ostvarili izvrsne  rezultate. Školu je na državnom natjecanju strukovnih vještina predstavljalo šest učenika u pet disciplina: arhitektonske tehnologije, geodezija, zidarstvo, keramičarstvo i soboslikarstvo.

Učenici 3. razreda, zanimanje zidar, Edi Katilović i Mario Il (mentorica Gordana Mioš, dipl.ing.građ.) ostvarili su prvo mjesto iz discipline zidarstvo u izradi praktičnog zadatka. Uz to su učenici trebali prezentirati sve faze izrade zadatka i predstaviti se državnom povjerenstvu.

Učenik Pavo Lukač, 4. razred, zanimanje geodetski tehničar (mentorica Margareta Trconić, dipl.ing.geod.) osvojio je prvo mjesto u disciplini geodezija. Pavo je, prvi put po novom sustavu natjecanja, riješio cjeloviti geodetski zadatak: od izmjere na terenu, preko računanja geodetskih zadataka, do crtanja rezultata na računalu. Cijeli se zadatak rješavao tijekom 3 dana natjecanja.

Zapažen je bio i učenik Nebojša Miletić, 3. razred, zanimanje geodetski tehničar, (mentorica Margareta Trconić, dipl.ing.geod.) koji je osvojio treće mjesto na Državnom natjecanju graditeljskih i geodetskih škola u AutoCAD-u, i to u konkurenciji 3. i 4. razreda. Time je ostvario izravan plasman na međunarodno natjecanje iz Autocada (CAD Olympics) koje će se održati početkom lipnja u Italiji.

Ostali učenici koji su sudjelovali na natjecanju su: Ružica Maletić (arhitektonske tehnologije, mentor Krunoslav Šolić, dipl.ing.građ. ), Marko Orešković (keramičarstvo, mentor Marko Molnar, dipl.ing.građ.)  i Tomislav Kiš (soboslikarstvo, mentor Albert Vukić).

____________________________________________________________________

Samo je natjecanje bilo koncipirano tako da se kroz praktične zadatke i smotru pokaže javnosti raznolikost strukovnih zanimanja i važnost struke u funkcioniranju gospodarstva.

Treba naglasiti da natjecanje promiče izvrsnost u području razvoja vještina i kompetencija i podiže svijest o važnosti izvrsnosti i visoke kvalitete strukovnog obrazovanja.

Natjecanje je ujedno bilo i prilika osnovnoškolcima da vide što sve nudi strukovno obrazovanje, da se uvjere u atraktivnost strukovnih zanimanja, upoznaju sa školama i isprobaju svoje vještine na praktičnim zadacima i radionicama koje su organizirale pojedine strukovne škole. Srednjoškolci su, pak, mogli kontaktirati s poslodavcima koji su se također predstavljali na državnom natjecanju.

« Travanj 2024 »